تبلیغات
ناچیت آنلاینwelcome to Nachit online - محمد پیامبر خدا (قسمت دوم)
ناچیت آنلاینwelcome to Nachit online
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
نظرسنجی
ایران از نظر شماکجاست؟


 

كلمة الله هی العلیا

ظهور اسلام در پرتو مجاهدت‌های نبی اعظم(ص) و اهلبیت:
نقطه عطف تاریخ بشری است، كه دستاوردهای بی‌شمار، پیشرفت همه جانبه تمدن كنونی را فرا روی بشریت قرار داده است.

كمترین دستاورد این شجره پاك آسمانی گسترش خواندن، نوشتن و عالم‌گیر شدن علوم در جهان اسلام و انتقال این علوم ابتدا به اسپانیا، ایتالیا، آلمان، انگلستان و... سایر ملل و دول اروپا و سپس همه جهانیان شد، به طوری كه بدون این نقطه عطف آسمانی هرگز تمدن‌هایی چون روم، مصر و ایران باستان راهی به تمدن كنونی نداشتند

دلایل تاریخی این حقیقت غیر قابل انكار بی‌شمار استیكی از این دلایل اقرار مكرر دانشمندان اسلامی و خصوصاً غیر اسلامی و اروپایی به این حقیقت عظیم است كه نمونه كوچكی از آن را برای خوانندگان محترم نامه‌ی جامعه باز می‌گوییم.

دانشمندان به نام این جوامع بر خلاف تلاش‌های مذبوحانه و توهین آمیز نه تنها پیامبر اسلام را از بزرگان طراز اول تمدن دینی می‌دانند، بلكه با صراحت تمام بر جهانی شدن دین اسلام ـ به علت مزایای بی شمار آن ـ اقرار نموده‌اند
و شاید توجه به این واقعیت‌ها توهین كنندگان را به درد آورده و آن‌ها را به ورطه بی فرهنگی و توهین كشانده است.

تولستوینویسنده و فیلسوف اخلاق گرای معروف روسیه كه آموزه‌هایش سرمشق رهبران بزرگ سیاسی در جهان همچون گاندی قرار داشت، می‌گوید: شخص شخیص پیامبر اسلام سزاوار همه گونه احترام و اكرام می‌باشد.
شریعت پیغمبر اسلام به علت توافق آن با عقل و حكمت در آینده عالم‌گیر خواهد شد.([1])

كارل ماركسفیلسوف، سیاستمدار و انقلابی آلمانی الاصل در قرن 19 با درك عمیق از شخصیت پیامبر عظیم الشأن اسلام چنین اظهار می‌دارد: محمد مردی بود كه... از میان مردمی بت پرست با اراده آهنین برخاست و آنان را به یگانه پرستی دعوت كرد و در دل‌های ایشان جاودانی روح و روان را بكاشت، بنابراین او را نه تنها باید در ردیف مردان بزرگ و برجسته تاریخ شمرد، بلكه سزاوار است كه به پیامبری او اعتراف كنیم و از دل و جان بگوییم كه او پیامبر خدا بوده است.([2])

مهاتما گاندیحیات شخص پیامبر اسلام به نوبه خود نشانه و سرمشق بارزی برای رد فلسفه عنف و اجبار در امر مذهب می‌باشد.([3])

جواهر لعل نهرو: مذهبی كه پیامبر اسلام تبلیغ می‌كرد به واسطه سادگی و راستی و درستی آن و دارا بودن طعم دموكراسی و برابری، مورد استقبال توده‌های كشورهای مجاور شد.([4])ولتر فرانسویحضرت محمد(ص) بی‌گمان مردی بسیار بزرگ بود. وی جهانگشایی توانا، قانون‌گذاری خردمند، سلطانی دادگر و پیامبری پرهیزگار بود. او بزرگترین نقشی را كه ممكن بود در مقابل چشمان مردم عادی ایفا كند در روی زمین ایفا كرد.([5])

پیرسیمون لاپلاسمنجم و ریاضی‌دان بسیار معروف فرانسوی در قرن 18 و 19 میلادی بود كه نظریات او تحولات بزرگی در نجوم ایجاد كرد
او یكی از محققین غربی است كه در مورد دین مبین اسلام چنین اظهار نظر نموده است:

گرچه ما به ادیان آسمانی عقیده نداریم، ولی آیین حضرت محمد(ص) و تعالیم او دو نمونه اجتماعی برای زندگی بشریت است. بنابراین اعتراف می‌كنیم كه ظهور دین او و احكام خردمندانه‌اش بزرگ و با ارزش می‌باشد و به همین جهت از پذیرش تعالیم حضرت محمد بی‌نیاز نیستیم.([6])

پرفسور ارنست هگلیكی از بزرگترین و پرنفوذترین فلاسفه آلمانی الاصل قرن 19 می‌گوید: اسلامیت طرح خیلی جدید و در عین حال، طرح غیر مخدوش و بسیار عالی توحید می‌باشد.([7])

هربرت جرج ولز: نویسنده و محقق انگلیسی در كتاب سرمایه سخن می‌گوید: اسلام تنها دینی است كه هر بشر شرافتمند می‌تواند به داشتن آن افتخار ورزد... تنها دینی است كه من دریافته‌ام و بارها گفته‌ام كه آنچه از سرّ خلقت آگاه است و با راز آفرینش آشنا و همه جا با تمدن همراه است، دین اسلام می‌باشد.

گوتهدانشمند، شاعر و نویسنده معروف آلمانی كه تأثیر عمیقی بر ادبیات آلمان و جهان بر جای گذاشت، در كتاب دیوان شرقی و غربی می‌گوید: مندرجات كتاب قرآن ... ما را مجذوب می‌كند و به شگفت می‌آورد و سرانجام به تعظیم و احترام بر می‌انگیزد.

جورج برنارد شاو: 1950 ـ 1856 بزرگترین نویسنده انگلستان بعد از شكسپیر كه افكار او در زمینه مذهب، علم، اقتصاد، خانواده و هنر اثر عمیقی بر روی مخاطبین خود داشت و امواج خروشان افكارش در جوامع غربی منجر به روشن‌گری افكار عمومی مردم گردید، در رابطه با شخصیت والای پیامبر بزرگ اسلام چنین می‌گوید
من همیشه نسبت به دین محمد9 به واسطه خاصیت زنده بودن شگفت آورش نهایت احترام را داشته‌ام، به نظر من اسلام تنها دینی است كه دارای آن‌چنان خاصیتی است كه می‌تواند تغییرات گوناگون را به خود جذب كند و خود را با اشكال و صور هر عصر منطبق سازد. من درباره دین حضرت محمد(ص) چنین پیش بینی كرده‌ام كه كیش او برای فردای اروپا قابل قبول خواهد بود. همان طوری كه در اروپای امروز هم پذیرش آن آغاز شده است.
من معتقدم كه اگر مردی مانند پیامبر اسلام فرمان‌روایی مطلق جهان عصر جدید را احراز كند، طوری در حل مسایل و مشكلات جهان توفیق خواهد یافت كه صلح و سعادتی را كه بشر به شدت احتیاج دارد برای او تأمین خواهد كرد.

ادوارد گیبنبزرگ‌ترین مورخ انگلستان در قرن 18 میلادی و نویسنده مشهور تاریخ سقوط امپراطوری روم درباره قرآن چنین می‌نویسداز اقیانوس اطلس تا كنار رود گنگ در هندوستان قرآن نه فقط قانون فقهی شناخته شده است،
بلكه قانون اساسی شامل رویه قضایی و نظامات مدنی و جزایی و حاوی قوانینی است كه تمام عملیات و امور مالی بشر را اداره می‌كند و همه این امور كه به موجب احكام ثابت ولایتغیری انجام می‌شود، ناشی از اراده خداست.
به عبارت دیگر قرآن دستور عمومی و قانون اساسی مسلمین و دستوری است شاملمجموعه قوانین دینی، اجتماعی، مدنی، نظامی، قضایی، جنایی، جزایی، و همچنین مجموعه قوانین از تكالیف زندگی روزانه تا تشریفات دینی؛ اعم از تزكیه نفس تا حفظ بدن و بهداشت و از حقوق عمومی تا حقوق فردی تا منافع عمومی و از اخلاقیات تا جنایات و از عذاب و مكافات این جهان تا عذاب و مكافات جهان آینده، همه را در بردارد.([8])

پرفسور ویل دورانتمورخ و نویسنده آمریكایی 1981 ـ 1885 كه میلیون‌ها نفر در جهان آثار او را مطالعه می‌كنند در رابطه با شخصیت بزرگ پیامبر بزرگوار اسلام چنین اظهار نظر می‌كند:

اگر به میزان اثر این مرد بزرگ در مردم بسنجیم باید بگوییم كه حضرت محمد(ص) از بزرگ‌ترین بزرگان تاریخ انسانی است.
وی درصدد بود سطح معلومات و اخلاق قومی را كه از فرط گرمای هوا و خشكی صحرا به تاریكی توحش افتاده بودند، اوج دهد، در این زمینه توفیقی یافت كه از توفیقات تمام مصلحان جهان بیشتر بود. كمتر كسی را جز او می‌توان یافت كه همه آرزوهای خود را در راه دین انجام داده باشد، زیرا به دین اعتقاد داشت

محمد(ص) از قبایل بت پرست و پراكنده در صحرا امتی واحد به وجود آوردبرتر و بالاتر از دین یهود و دین مسیح و دین قدیم عربستان آیینی ساده و دینی روشن و نیرومند با معنویاتی كه اساس آن شجاعت قومی بود پدید آورد، كه در طی یك نسل در یك صد معركه نظامی پیروز شد و در مدت یك قرن یك امپراتوری عظیم و پهناور به وجود آورد و در روزگار ما نیروی مهمی است كه بر یك نیمه جهان نفوذ دارد.([9])(e)


[1].
دكتر گوستاو لوبون، اسلام و عرب، ص 154 و 159.
[2].
محمد عند علماء الغرب، ص 101.
[3].
اسلام شناسی غرب، ص 36.
[4].
نگاهی به تاریخ جهان.
[5] .
اسلام از نظر ولتر، ص 28 و 53 .
[6] .
مجله مكتب اسلام، اردیبهشت 1352، ص 69 .
[7].
توماس كارلایل، زندگانی محمد9، ص 48.
[8] .
عذر تقصیر به پیشگاه محمد و قرآن، ص 72.
[9].
پنج گام دین، ص 185.
.
با استفاده از مطالب روزنامه كیهان، 20/3/1385، ص 12.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

خطاطی نستعلیق آنلاین

كدهای جاوا وبلاگ

قالب وبلاگ

كد تقویم