تبلیغات
ناچیت آنلاینwelcome to Nachit online - 21فوریه روز جهانی زبان مادری گرامی وفرخنده!
ناچیت آنلاینwelcome to Nachit online
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
نظرسنجی
ایران از نظر شماکجاست؟


kourdi zmaneki zmaneki zor khosh o shirina 
bist o yaki (21) feb. roji zmani daiki(zgmaki) piroz

مدیرکل یونسکو به مناسبت روز بین‌المللی زبان مادری (۲۱ فوریه ۲۰۱۴) پیامی با عنوان”زبان‌های محلی برای شهروندی جهانی: تمرکز بر علم” ارسال کرده است:

اکنون به مدت چهارده سال است که یونسکو و شرکایش روز بین‌المللی زبان مادری را جشن می‌گیرند. ما با برگزاری فعالیت‌های سازماندهی‌شده، کنفرانس‌ها، کنسرت‌ها و سمینارها در سراسر جهان، بر اهمیت تنوع زبان‌شناسی و چندزبانگی تاکید می‌کنیم.

حمایت و ترویج زبان‌های مادری، عامل اصلی ایجاد شهروندی جهانی و تفاهم متقابل واقعی است. آشنایی و صحبت به بیش از یک زبان، باعث می‌شود که درک بهتری از گنجینه تعاملات فرهنگی در جهان پدید آید. به رسمیت‌شناختن زبان‌های محلی، مردم را توانمند می‌کند تا صدایشان بهتر شنیده شود و نقش فعالی در سرنوشت جمعی خود ایفا کنند. به این دلیل است که یونسکو همه تلاش خود را به‌کار می‌برد تا از همزیستی هماهنگ ۷۰۰۰ زبان دنیا که مردم جهان به آن سخن می گویند حمایت کند.

امسال، تاکید ویژه ما بر “زبان‌‌های محلی برای شهروندی جهانی: تمرکز بر علم” است که نشان می‌دهد چگونه زبان‌ها دسترسی به دانش، انتقال و کثرت آن را تضمین می‌کند. برخلاف نظر عموم، زبان‌های محلی به طور کامل قادرند که جدیدترین مطالب علمی را در زمینه‌های ریاضیات، فیزیک، فناوری و غیره منتقل کنند. به رسمیت‌شناختن این زبان‌ها، به معنی گشودن دری روی حجم زیادی از مطالب علمی سنتی است که اغلب نادیده گرفته شده ‌است، و نیز به معنی غنی‌ساختن بنیان دانش ما است.

زبان‌های محلی، رکن ایجاد بسیاری از زبان‌هایی است که در سراسر جهان در حوزه علم به‌کار می‌رود. این زبان‌ها همچنین در معرض بیشترین خطر قرار دارند. حذف زبان‌های مادری، به معنی محروم‌کردن افراد آن زبان، از حق اساسی هر بشر برای کسب معرفت علمی است.

و اکنون نیز، ارتباط نزدیک مردم با یکدیگر در “دهکده جهانی”، فعالیت برای ایجاد تفاهم بین فرهنگی و گفتگو را حیاتی‌تر می‌کند. در دنیای امروز، استفاده از حداقل سه زبان، معمول است که عبارت است از: یک زبان محلی، یک زبان برای ارتباطات گسترده‌تر و یک زبان بین‌المللی برای ایجاد ارتباط در سطوح بومی و جهانی. این تنوع زبان‌شناختی و فرهنگی می‌تواند بهترین شانس ما برای آینده باشد: برای خلاقیت، نوآوری و فراگیرشدن؛ و ما نباید این شانس را از بین ببریم.

روز بین‌المللی زبان مادری، بیش از یک دهه است که بسیاری از نقش‌هایی را که زبان‌ها در شکل‌بخشی به افکار، به معنای گسترده آن، و یک شهروند جهانی ایفا می‌کند، به‌خوبی نمایان ‌سازد؛ فضایی که در آن همگی ما ابزاری را برای سهیم‌شدن در زندگی و رویارویی با چالش‌های جوامع خواهیم داشت. من در اینجا از همه کشورهای عضو یونسکو و سازمان بین‌المللی فرانسه‌زبانان که در بزرگداشت این روز در سال
۲۰۱۴ مشارکت دارند، و نیز از فعالان جامعه مدنی، آموزشیاران، انجمن‌های فرهنگی و رسانه‌ها درخواست می‌کنم که از این تنوع زبان‌شناختی نوید بخش، در جهت برقراری صلح و توسعه پایدار به طور تمام و کمال بهره‌مند شوند.

ترجمه: گروه آموزش

متن اصلی :
UNESCO Director-General’s Message
For 14 years now, UNESCO and its partners have celebrated International Mother Language Day. We have organized activities, conferences, concerts and seminars around the world to highlight the importance of linguistic diversity and multilingualism.
The protection and promotion of mother languages are keys to global citizenship and authentic mutual understanding. Understanding and speaking more than one language leads to a greater understanding of the wealth of cultural interactions in our world. Recognizing local languages enables more people to make their voices heard and take an active part in their collective fate. That is why UNESCO makes every effort to promote the harmonious coexistence of the 7,000 languages spoken by humanity.
This year, we place special emphasis on “Local languages for global citizenship: spotlight on science”, showing how languages ensure access to knowledge, its transmission and its plurality. Contrary to popular wisdom, local languages are perfectly capable of transmitting the most modern scientific knowledge in mathematics, physics, technology and so on. Recognizing these languages also means opening the door to a great deal of often overlooked traditional scientific knowledge to enrich our overall knowledge base.
Local languages constitute the majority of languages spoken across our world in the field of science. They are also the most endangered. Excluding languages means excluding those who speak them from their fundamental human right to scientific knowledge.
And yet, the rapprochement of peoples in the “global villagemakes working towards intercultural understanding and dialogue ever more vital. In today’s world, the norm is to use at least three languages, including one local language, one language of wider communication and one international language to communicate at both the local and global levels. This linguistic and cultural diversity may be our best chance for the future: for creativity, innovation and inclusion. We must not squander it.
International Mother Language Day has contributed for more than a decade to highlighting the many roles played by languages in shaping minds, in the broadest sense, and building a global citizenship where we all have the means of contributing to the lives and challenges of societies. I call upon all the Member States of UNESCO, the International Organisation of La Francophonie – which is associated with the Day in 2014 – those active in civil society, educators, cultural associations and the media to make the most of this promise of linguistic diversity for peace and sustainable development.
منبع:
http://www.irunesco.org/index.php?option=com_content&view=article&id=1658%3A———21–2014

به مناسبت ۲۱ فوریه، روز جهانی زبان مادری
هر كلمه ستاره ای است درخشان

002802.jpg

امید شكری
با نگاهی به سیستم آموزشی كشورها، این نكته را می توان دریافت كه در اكثر این سیستم ها یك زبان، به عنوان زبان رسمی مورد استفاده قرار می گیرد.
در برخی از این سیستم ها، امكاناتی توسط دولت فراهم می شود كه تا در كنار ترویج زبان رسمی كشور، زبان های محلی و قومی نیز بتوانند بسط و گسترش یابند. اما در دولت هایی كه در سیستم آموزشی و فرهنگی آنها تفكرات نژادپرستی حكمفرماست، فقط یك زبان به عنوان زبان رسمی مطرح شده و مجال بسط و گسترش برای سایر زبان های محلی داده نمی شود و تمامی امكانات برای زبان رسمی آن كشور هزینه می شود.
تا پیش از استقلال بنگلادش از كشور پاكستان در دهه ۵۰ میلادی، زبان رسمی كه در مدارس و دانشگاههای آن ایالت آموزش داده می شد زبان پاكستانی(اردو) بود. در طی این دوران تا زمان كسب استقلال از پاكستان، فعالیت زیادی جهت به كارگیری و تدریس زبان بنگالی در كنار زبان اردو توسط فعالین دانشگاهی و فرهنگی انجام گرفت. به خاطر تفكرات خاص دولت پاكستان، كوچكترین حركتی در این زمینه با شدیدترین اقدامات این دولت مواجه می شد؛ از جمله این كه فعالان بسط و گسترش زبان بنگالی كه توسط نیروهای امنیتی پاكستان ترور شدند می توان به ابوالبركت (استاد دانشگاه داكا)، رفیع الدین احمد(دانشجو)، شوفیر رحمان (كارمند عالیرتبه دادگاه عالی بنگلادش) اشاره كرد، كه این حوادث در روزهای ۲۱ و ۲۲ فوریه سال ۱۹۵۲ اتفاق افتاد.
بنگلادش اولین كشوری بود كه در نوامبر سال ۹۹ پیشنهاد رسمی خود را مبنی بر نامگذاری روز ۲۱ فوریه (۲ اسفند) به نام روز جهانی زبان مادری به سازمان یونسكو ارائه كرد. این پیشنهاد در سی امین نشست عمومی سازمان یونسكو به تصویب نمایندگان كشورهایی چون ایتالیا، روسیه، شیلی، هلند، سوئیس، پاراگوئه، جمهوری دومنیكن، هند، مالزی، عربستان سعودی، لهستان، گامبیا و ... رسید. همزمان با این فعالیت ها، سازمان دیگری با عنوان طرفداران جهانی زبان مادری Mother Language Lovers of the world در كانادا تشكیل شد كه اعضای آن را افرادی از ملیت های انگلیسی، هندی، آلمانی، بنگلادشی، هلندی و ... تشكیل می دادند. این سازمان نیز پیشنهاد خود را جهت نامگذاری روز ۲۱ فوریه، به نام روز جهانی زبان مادری، به سازمان یونسكو ارائه كرد. پس از تصویب روز ۲۱ فوریه ، به نام روز جهانی زبان مادری، طرحی توسط یونسكو تهیه و به تمامی كشورهای عضو ابلاغ شد. در این طرح برای معلمان، دانش آموزان و دانشجویان برنامه های خاصی تدارك دیده شده بود.عنوان این طرح چنین بود: چرا روز جهانی زبان مادری؟ تنوع زبان ها و فرهنگ های مختلف، بیانگر ارزش جهانی آنها برای تقویت حس وحدت و انسجام جوامع بشری است. اهمیت بازشناسی تنوع زبانی، یونسكو را بر آن داشت تا تصمیم به برگزاری جشن روز جهانی زبان مادری بگیرد.
چه چیزی باید گرامی داشته شود؟
روز جهانی زبان مادری برای نشان دادن تنوع زبانی در كنار سیستم آموزشی چند زبانه و گسترش آگاهی عمومی از زبان ها و فرهنگ های سنتی است كه بر پایه درك تساهل و گفت  وگو بنا شده است.
معلمان در این روز در رابطه با فرق بین زبان مادری و زبانی كه دانش آموزان با آن آموزش می بینند، توضیحاتی به دانش آموزان ارائه می  دهند و از دانش آموزان می خواهند كه با زبان مادری، خود و خانواده خویش را معرفی كرده و به زبان مادری داستان، شعر، ترانه های محلی خویش و مطالب مورد علاقه را به سایر دانش آموزان یاد دهند.
دانشجویان در این روز باید این نكته را مدنظر قرار دهند كه فرهنگ های مختلف مبین زبان های مختلف هستند و باید نگرش تازه ای در مورد همكلاسی و هم اتاقی هایشان كه به زبان مادری خویش صحبت می كنند،  داشته باشند. فعالیت های فرهنگی این روز برای دانشجویان اجرای نمایشنامه ها به زبان مادری، اجرای ترانه ها و موسیقی های محلی است. فرصت مغتنمی خواهد بود تا به بهانه روز جهانی زبان مادری، دانشجویان با سایر دانشجویان غیر هم زبان، آشنا شوند. آنها می توانند با طرح سئوالاتی مصاحبه هایی با دانشجویان در مورد زبان مادری آنها ترتیب داده و نتایج این مصاحبه ها و بررسی های خویش را در اینترنت و سایر محیط های نشر منتشر نمایند. وظیفه مهم رسانه ها برای گرامی داشت این روز انعكاس اخباری است كه همه ساله در روز جهانی زبان مادری از طرف یونسكو منتشر می گردد. رسانه های محلی نیز می توانند با نوشتن مقاله به زبان محلی آن منطقه به طرح مسائل فرهنگی آن منطقه بپردازند. در این راه نقش رسانه هایی چون رادیو و تلویزیون حائز اهمیت است.
برای اولین بار مراسم روز جهانی زبان مادری در فوریه سال ۲۰۰۰ در پاریس برگزار شد كه در آن مقامات عالی رتبه كشور فرانسه، نمایندگان كشورهای مختلف جهان و زبان شناسان برجسته ای چون نوام چامسكی شركت داشتند. در این مراسم كویچیرو ماتسورا مدیر كل سازمان یونسكو در مورد علل نامگذاری روز جهانی زبان مادری به سخنرانی پرداخت. وی گفت: در سطح جهان بیش از ۶۰۰۰ گونه زبانی مختلف وجود دارد كه این تنوع بیانگر توانایی انسان برای ایجاد ابزار ارتباطی می باشد. زبان ها آینه تمام نمای ابعاد وجودی انسان و جوامع انسانی می باشند. وی در ادامه تشكر ویژه خود را از رئیس جمهور كشور ایسلند خانم ویگدیس فیننبو گادوتی(Vigdis Finnbogadotti) به عنوان اولین سفیر حسن نیت یونسكو در امر پاسداشت و اعتلای روز زبان مادری ابراز داشت. در ادامه، پیام كوفی عنان دبیر كل سازمان ملل درمورد لزوم ارج گزاری به روز جهانی زبان مادری قرائت شد. در مارس سال ۲۰۰۱ مراسم روز جهانی مادری در محل مركز مطالعات بین المللی زبان مادری (ت(International Mother Language Instituteدر داكا پایتخت بنگلادش برگزار شد.
با توجه به اهمیت موضوع،  كوفی عنان دبیر كل سازمان ملل متحد در این مراسم حضور یافت.  وی علت حضور خویش را اعلام تشكر و قدردانی سازمان ملل از ملت و دولت بنگلادش به خاطر تلاشی كه در جهت اعتلای زبان مادری و همچنین تلاشی كه در جهت نامگذاری روز ۲۱ فوریه به نام روز جهانی زبان مادری انجام داده بودند، دانست.
متن سخنرانی كوفی عنان در مركز مطالعات بین المللی زبان مادری چنین بود:«خانم ها و آقایان!حضور در این محل كه به واقع زیربنا و شالوده تأمل و تفكر در مورد زبان مادری است، برایم افتخار بزرگی است. در دوران كنونی فقط چند زبان به صورت جهانی درآمده اند در حالی كه بسیار لازم و ضروری است كه در مورد زبان های محلی نیز توجه لازم را مبذول نماییم،  به نوبه خود امیدوارم كه اقدامات یونسكو منجر به افزایش آگاهی در بین اقشار مردم شده و به حفظ و حراست از زبان مادری منجر شود.
می خواهم مراتب قدردانی و تشكر ویژه خود و سازمان ملل را از دولت و ملت بنگلادش به خاطر اهتمام به امر مهم و خطیر حفظ و حراست زبان مادری اعلام نمایم.
سازمان علمی- فرهنگی آموزشی ملل متحد(یونسكو) به خاطر حرمت نام دیبوش(Dibosh) ، روز ۲۱ فوریه یعنی روز ترور وی را در سراسر جهان روز جهانی «زبان مادری» نامید. همین اعتقاد بود كه باعث پی ریزی مؤسسه ای شد كه هدفش بسط زبان های مادری در سراسر جهان است.
بنگلادش، نمونه بارز ملتی است كه موضوع زبان مادری در كنار مسائل مهم دیگری چون ایمان، حس وطن دوستی و... مؤلفه های اساسی زندگی شده است.ریشه تعلق در این جهان فانی، شنیدن زبان مادری هر انسانی است. زبان های گوناگون در میان مردم و گروه های مختلف برای سهولت امر فهمیدن و فهماندن پخش شده اند. امیدوارم در طی قرن اخیر همه مردم بتوانند در حفظ زبان مادری تمامی انسانها وحدت و تشریك مساعی نمایند.
خطر عمده ای كه ممكن است ۶۰۰۰ گونه زبانی حال حاضر را تهدید كند امكان از بین رفتن برخی از زبان ها در طی ۲۰ سال آینده است. اجتماع جهانی باید تلاش خویش را در راه حفظ و حراست از این میراث مشترك  بشری به كار بندد.
باید پذیرفت كه زبان ها منحصر به فرد هستند، هستی انسان، انسانیت با مشاركت گرفتن از چندین زبان، غنی تر و پربارتر می گردد. زبان ها و مردمی كه بدانها تعلق دارند،  باید با هم زندگی كنند. طی قرن اخیر شاهد فعالیت های مهم این مؤسسه برای فهم این موضوع مهم در جای جای جهان بوده ایم.»
در سال ۲۰۰۳ نیز برای چهارمین بار روز جهانی زبان مادری، طی مراسم باشكوهی در مقر یونسكو گرامی داشته شد و كویچیرو ماتسورا مدیر كل یونسكو طی سخنرانی به این موارد تأكید كرد.
امسال برای  چهارمین بار است كه روز جهانی زبان مادری را گرامی می داریم. هدف از این مراسم تشویق و ترغیب مردم جهت بسط و گسترش زبان مادری است.
زبانها عامل ارتباط، ادراك و تأمل بوده و ترسیم كننده مسیری هستند كه خط واصل گذشته، حال و آینده است. انسان ها در مناطق جغرافیایی با گذشته و تاریخ خاص خویش زاده می شوند و مشابه این گونه مراسم در نقاط مختلف جهان برپا می شوند در مدارس و دانشگاه های كشور مكزیك شعرها، ترانه های محلی خوانده می شود. نمایشنامه هایی نیز به زبان مادری اجرا می شود. در فیلیپین، مراسمی تحت عنوان:
In the galaxy of language every word isa star))در كهكشان زبان ها، هر كلمه ستاره ای است درخشان) برپا می شود.
در كوزوو امكاناتی توسط دولت فراهم می شود كه دانش آموزان بتوانند با دانش آموزان سایر كشورها تماس برقرار كنند.
در بنگلادش، مراسم خاص این روز با حضور یكی از مسئولین بلندپایه سازمان ملل یا یونسكو در محل مركز مطالعات بین المللی زبان مادری برگزار می شود.
از نظر ماتسورا،  وظایف دولت ها بیشتر از ملت هاست كه باید برای حفظ و حراست فرهنگ های محلی و تنوع زبانی قوانین خاصی را تصویب كرده و به مرحله اجرا درآورند. وی نقش حفاظت و پاسداری زبان مادری را در امر توسعه پایدار مهم دانست. حذف یك زبان در واقع به معنای یك عمل بیولوژیك برای حذف یك قوم یا ملت می باشد.
زبان یك فرد از لحظه تولد تا موقع مرگ تكامل می یابد و ما باید سعی نماییم قدر این تنوع فرهنگی و بشری را بدانیم. یونسكو تلاش بی وقفه ای را در این راه شروع كرده و امیدوار است كه به یك سیستم آموزشی چندزبانه براساس ودر چارچوب ترفیع زبان مادری دست یابد. امیدواریم كه برنامه هایمان با مساعدت و همراهی دولتها در جهت حفظ و حراست زبان مادری با موفقیت همراه باشد. به امید این كه این توجه در جامعه ایران نیز تسری یابد.
 منبع : http://www.hamshahrionline.ir/hamnews/1382/821202/world/cultw.htm#top
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

خطاطی نستعلیق آنلاین

كدهای جاوا وبلاگ

قالب وبلاگ

كد تقویم